Příprava jin&jang záhonu

14.05.2022

Druhý květnový víkend, kdy nebyly žádné naplánované akce a také jsme naznali, že je nejvyšší čas dodělat náš jin&jang záhon, neboť dýně v truhlíku už se vytahuje a je velká. A také už máme dneska druhého zmrzlého - Serváce - a přitom žádného :) A tak jsme se do toho pustili!

A proč jin&jang? Původně tam byl kulatý bazén, který jsme přemístili dozadu za dům, abychom měli více soukromí a byli více v zeleni (pokud to u nás ještě vůbec jde :)). Tím, že tam po něm zůstal kruh, napadl nás symbol nomády a říkali jsme si, jak si tam různě zasadíme květiny a byliny a uděláme klikatou cestičku středem jako na symbolu. A jak to zatím vypadá?

takhle to vypadalo loni po přestěhování bazénu
takhle to vypadalo loni po přestěhování bazénu
záhonek jin&jang na začátku
záhonek jin&jang na začátku

Celý loňský rok jsme tam různě přihazovali trávu ze sekání i plevel. Ještě než jsme s tím začali jsme tam ale dali karton a na něj písek pro lepší odvodnění. Na trávu celou dobu pršelo, pražilo slunce i mrzlo, a tak tam začaly probíhat různé procesy. Uvnitř je to zapařené, lehce zkompostované a je tam docela živo. Dnes jsme ty hromady trávy srovnali a začínáme vozit kolečka kompostu. Je to dost náročné, zvlášť v dnešních 30 stupních, a tak to zasypeme jen tenkou vrstvou a více hlíny dáme jen do míst, kde budeme právě něco sadit.

vozíme hlínu
vozíme hlínu
hlína pomalu přibývá
hlína pomalu přibývá

Záhonek letos ve stylu jin&jang určitě nebude, ale to vůbec nevadí! Jsme rádi, že máme místo, kam můžeme zase něco nového zasadit a experimentovat. Na záhon svítí slunce skoro celý den a tak tam letos zkusíme dát vodní meloun. Ačokče se tam loni taky velmi líbilo a tak si tam tuto liánu s chutnými plody zasadíme i teď. Čínská hořčice už raší sama, neboť se tam loni vysemenila. Máme rádi rostliny, které vyžadují minimální péči a rostou zdárně samy ;) Chceme tam dát také dýně - letos zkusíme žaludovou a těším se na šedou hokkaido. Snad se moc nepomíchají. No, a také physalis, který má chutné, lehce kyselkavé plody. 

Na co se letos ze své úrody těšíte vy? Zkoušíte něco nového?